środa, 2 lutego 2011

Style kuchni- Aranżacje wnętrz

Style kuchni- Aranżacje wnętrz

Autorem artykułu jest Urszula Tomaszewska



Współczesne wnętrze stało się przestrzenią do wielu rozważań i wyborów. Gdy już nie musimy godzinami wystawać w kolejkach, by zdobyć przypadkowy regał, sami możemy decydować, co i gdzie wstawić do naszej kuchni.

Dążenie do swobody w wyrażaniu swojej osobowości powoduje odrzucenie tradycyjnych reguł i schematów projektowania na rzecz rozwiązań nietuzinkowych. Obecne trendy dają szeroki wachlarz możliwości projektowych. Producenci prześcigają się w nowych pomysłach. 

Nie bójmy się aranżować wnętrz o indywidualnym charakterze. W końcu to nasze domy, więc najważniejsze, by ich wystrój był w zgodzie z naszymi upodobaniami. Nie kreujemy wnętrza, by wystawiać je na opinie innych, bo nie sposób sprostać wszystkim gustom naraz. Przede wszystkim sami musimy czuć się dobrze we własnym domu. Projekt powinien być oparty o kolory które lubimy, w których czujemy się dobrze, a nie o lansowane w katalogach. Szukając inspiracji przeglądamy dziesiątki czasopism i strony w Internecie. Jesteśmy zagubieni w ilości dostarczonych nam informacji. Już na początku powstaje podstawowy problem: co wybrać? Zdecydujmy się na jeden konkretny styl. Każdy trend ma jednak charakterystyczne cechy.

 

Tradycyjny
Aranżacja kuchni to inwestycja na wiele lat. Style tradycyjne nie wychodzą z mody nigdy. Klasyka jest wieczna w przeciwieństwie do awangardowych pomysłów, które szybko mogą się znudzić. Taka kuchnia zwycięsko wytrzymuje próbę czasu. Kuchnia urządzona w stylu klasycznym będzie zawsze modna, bowiem jej atutem jest ponadczasowość.
Najbardziej tradycyjny jest styl rustykalny. Kreatorzy tego kierunku nawiązują do danej kultury. Kuchnie sprawiają wrażenie zamieszkanych od lat. Styl ten wprowadza ciepły i sielankowy nastrój do wnętrza. Stawia na podkreślenie naturalnego piękna drewna. Cechują go drewniane meble zdobione frezami, pilastrami i gzymsami. Czasami drzwiczki bywają nierównomiernie barwione i przecierane, żeby wyglądały na stare i podniszczone. Przeszklone szafki często ozdobione są witrażami. W dużych kuchniach można też mocować drzwiczki się do murowanych ścianek z glazurą. W takich stylizacjach także blaty wyłożone mogą być płytkami ceramicznymi. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach. Bardzo dobrze prezentuje się w niej stylizowany okap wykończony drewnem. Świetnie wyglądają w niej kredensy i witryny. Wnętrze rustykalne można uzupełnić detalami z mosiądzu, porcelaną, obrazkami z motywami roślinnymi, kolorowymi zasłonkami i kwiatami. W kuchni utrzymanej w stylu klasycznym ozdobę stanowią stojące na wierzchu garnki, pojemniki i babcine słoiki z przetworami. Klasyka najlepiej sprawdza się na dużej przestrzeni.

Styl prowansalski
Styl ten wywodzi się z południa Francji, z Prowansji. Pełen frezów koronek i firaneczek może urzec bez reszty. Sielski klimat stylem przypominający czasy naszych prababć tworzą naturalne materiały, proste formy oraz ciepłe barwy ziemi i szafranu. Inspiracją są motywy zaczerpnięte z natury. Dominują w nim beże i biele. W stylu prowansalskim fronty wykonane są zazwyczaj z naturalnego drzewa z ozdobnymi i szybami witrażowymi. Meble zwykle występują w kolorach bieli i écru. Ściany pokryte są małymi płytkami (10x10) w słonecznych kolorach. Tradycyjne szafki kuchenne w stylu prowansalskim można zastąpić ceglaną zabudową z prostymi, pomalowanymi farbą frontami albo z zasłonkami z materiału. Nieraz meble zdobione są ręcznie malowanymi motywami. Kuchnie w stylu prowansalskim mają ciepłą i przytulną atmosferę.

Nowoczesne
Geometryczne kształty, proste fronty mebli, metal i szkło to cechy stylu nowoczesnego. Charakteryzuje go prostota i minimalizm. Tu możemy pozwolić sobie na dość sporą inwencję twórczą. Styl nadaje się do aranżacji zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń. Wnętrze możemy różnicować kolorem: jasny pastelowy zalecany jest we wnętrzach małych, na ciemny- na przykład wenge, możemy sobie pozwolić, gdy dysponujemy dużą powierzchnią. Fronty mebli wykonane są z drewna, forniru, MDF-u foliowanego, arylowanego i lakierowanego. Połączenie tych materiałów z ascetycznym wzornictwem sprzętu AGD, stali i szkła daje wrażenie przestronności. Bardzo istotnym elementem nowoczesnego wnętrza, jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Dzięki odpowiednio zainstalowanym punktom świetlnym możemy optycznie powiększyć przestrzeń. Fascynujące jest, że na bazie tego samego układu mebli można zaprojektować zupełnie inne style, modernizując jedynie materiały użyte do aranżacji. Kuchnie nowoczesne można podzielić na kilka grup w zależności od ich stylizacji.

Laboratoryjna
Kuchnie te są sterylne, przepełnione sztucznymi tworzywami, aluminium, szkłem i elementami wykonanymi z blachy nierdzewnej. Może być odbierana jako ascetyczna. Wnętrze takie urządzone jest w bardzo uporządkowanym i minimalistycznym stylu. Cechują go chłód i powtarzalność. Urok prostoty uzyskamy poprzez zastosowanie czytelnej i geometrycznej linii mebli oraz użycie odpowiednich materiałów i kolorów. Całość daje wrażenie sterylności. Ważnym elementem jest oświetlenie. Światło podkreśla wyrafinowany chłód wnętrza. Kolorystyka przeważnie nie wykracza poza chłodną paletę barw. Dominuje biel i szarość. Najczęściej stosuje się w takich kuchniach fronty lakierowane. Wysoki połysk drzwiczek podkreśla sterylność. W takich aranżacjach warto pamiętać, że stalowe elementy tych stylizacji są, niestety, dość trudne w utrzymaniu porządku. Szczególną uwagę należy zwrócić przy zakupie lodówki wykonanej z tak modnego dzisiaj inoksu, która jeśli nie jest zabezpieczona odpowiednim lakierem, pozostawia ślady palców. Wnętrza pozbawione są wszelkich ozdobników. Styl ten nosi również nazwę „high-tech”. Nie spodoba się zwolennikom domowego ciepła i miękkości.
Odmianą wcześniej opisywanego trendu jest styl skandynawski. Definiują go prostota i naturalność. Trend jest minimalistyczny i surowy, ale funkcjonalny. Dom według kanonów tego kierunku musi być naturalny i przyjazny. Obowiązują w nim kolory neutralne. Odcienie beży, ecru, wrzosu łączone są z grafitem, hebanem lub kasztanem. Modna w nim jest także biel i czerń. Gładkie i matowe ściany są ważnym elementem dekoracyjnym.

Nowoczesna ciepła
W ramach stylu nowoczesnego można wyróżnić również styl "ciepły". Jego również definiuje prosta forma, lecz jej surowość złamana jest ciepłą kolorystyką mebli i ścian. Odcienie czerwieni, oranżu czy brązu nadają nowoczesnym kuchniom przytulniejszy charakter. Wykorzystując śmiałe kontrastowe barwy można stworzyć wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Wykorzystanie drewna w aranżacji powoduje, że pomieszczenie staje się przytulne i urzekające. Zauważa się wyraźny nawrót do lat pięćdziesiątych. Wypukłe fronty o zaokrąglonych kształtach sprawiają, ze kuchnia jest ergonomiczna i przytulna

Niezwykle ważnym elementem aranżacji są dodatki, na które początkowo wcale nie zwracamy uwagi. To one podkreślają harmonię. Warto zadbać o to, by te bibeloty także tworzyły klimat kuchni. W czasach obecnych dość łatwo zakupić poszukiwane drobiazgi do wyposażenia wnętrza. Przyjąć jednak należy jakąś obowiązującą zasadę. Konsekwencja – oto klucz do sukcesu.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska

---

Aranżacje wnętrz Lublin


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 1 lutego 2011

Rozbudź wyobraźnię i przeprowadź tani remont kuchni

Rozbudź wyobraźnię i przeprowadź tani remont kuchni

Autorem artykułu jest Dominika Kulka



Nie pamiętasz już, kiedy ostatnio malowałaś ściany w kuchni? A meble kuchenne przypominają Ci o poprzednim stuleciu? Ewidentnie – czas na remont. Możesz go przeprowadzić samodzielnie, do tego małym kosztem i niewielkim nakładem pracy.


Jeśli ściany straszą przyszarzałą już bielą, możesz temu zaradzić. Jeśli nie chcesz powielać ich dotychczasowego wyglądu, zwykłe malowanie nie wystarczy. Sprawą oczywistą jest fakt, że położenie jakiegokolwiek koloru ożywi pomieszczenie. Warto jednak sprawić, by stało się ono bardziej stylowe. Nowoczesne kuchnie aranżuje się np. przy pomocy różnego rodzaju oklein i szablonów.

 Okleina odświeży wygląd kuchni

Gotową okleinę z ciekawym wzorem i dopasowanym do ściany rozmiarem wystarczy przykleić w wybranym, wyeksponowanym miejscu. Pomysłowy obrazek na pewno będzie przykuwał wzrok i sprawi, że w pomieszczeniu nie będzie wiało nudą. Dobrym miejscem na taką okleinę jest przestrzeń ścienna za kuchnią gazową lub nad stołem. To miejsca, które najczęściej ulegają zabrudzeniom, dzięki temu już nigdy tłuste plamy nie będą szpeciły ścian, ponieważ w każdej chwili będzie je można dokładnie wyczyścić.

 

W podobny sposób możesz odnowić meble i sprzęty kuchenne. Najprostszym sposobem jest okleina meblowa. Wystarczy dobrać ją do frontów szafek i w kilka chwil zyskają one nowy, niepowtarzalny wygląd. Jeśli jednak wzory dostępnych oklein do Ciebie nie przemawiają – wybierz jednolitą o zwykłej fakturze. Na takiej, posługując się gotowymi szablonami dostępnymi w marketach budowlanych sam możesz wyrysować imponującą grafikę.

 

Stara lodówka albo zmywarka też nie musi być spisana na straty. Jeśli sprzęty funkcjonują bez zarzutu, wystarczy je tylko odnowić. Doskonałe do tego są również okleiny lub maty magnetyczne na lodówkę albo zmywarkę. Różnorodność wzorów, pozwala dobrać taki, który idealnie wkomponuje się w aranżację kuchenną.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 29 stycznia 2011

Kuchnia w stylu Prowansalskim

Kuchnia w stylu Prowansalskim

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Prowansja to słoneczna kraina położona na południowym wschodzie Francji. Swoim urokiem potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jest to miejsce uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie.

Dzięki bliskości Morza Śródziemnego, klimat Prowansji jest łagodny, z gorącym i suchym latem oraz krótką i łagodną zimą. Prowansja to przede wszystkim lazur morza, zapach eukaliptusów, niesamowite widoki i wspaniała śródziemnomorska kuchnia. Tu czas jakby się zatrzymuje!

Jeżeli chcecie urządzić kuchnię w stylu prowansalskim musicie wziąć wszystkie te aspekty pod uwagę. Kuchnie w stylu prowansalskim są szczególnie lubiane w polskim klimacie za ciepłą atmosferę, która wraz z nimi sprowadza się do domu. Podczas wyposażania kuchni prowansalskiej musimy pamiętać, że szczególne miejsce w jej stylistyce zajmuje duży i przestronny stół. Ponadto bardzo ważne elementy to: wyspa lub półwysep do przygotowywania produktów, kredens na naczynia (niekoniecznie musi pochodzić z jednego kompletu) oraz dobry, duży zlew z wygodną baterią, idealnie, jeśli zakupimy taki z wyciąganą wylewką.

Ważną kwestią wartą omówienia są także fronty kuchenne, gdyż to one stanowią sedno całego wystroju. Drewniane fronty pomalowane farbami kryjącymi w pastelowych i jasnych kolorach z pewnością wpłyną na urok naszej kuchni.

Na Prowansji często spotyka się fronty malowane w barwy niebieskie, błękitne czy lawendowe, niestety w naszym klimacie będzie to trochę mało praktyczne. Po pierwsze słońce na naszej szerokości geograficznej jest słabsze niż na południu Francji- poza tym posiada chłodniejszą barwę przez co kolory te nie będą spełniały swojej funkcji. Moim zdaniem w naszych warunkach najlepiej sprawdzał się będzie kolor jasno kremowy.

Szafki można zwieńczyć kamiennym blatem. Bardzo ciekawy efekt osiągniemy umieszczając nad nim długą półkę na fajansowe naczynia albo haczyki wbijane bezpośrednio w ścianę blisko zlewu, do wieszania garnków, patelni i kubków. Na francuskiej prowincji codzienne gotowanie zmienia się w prawdziwą sztukę. W ten niesamowity nastrój wprowadzą z pewnością obowiązkowe detale takie jak słoiczki z przyprawami, zioła i woreczki lawendą. Doskonale będą prezentować się tu lniane zasłonki lub rzymskie rolety oraz koronkowe zazdrostki w oknach. Podobnie kute ozdoby, półeczki, haftowane obrazki w drewnianych ramkach, szklane słoje na złociste makarony, ceramiczne misy i emaliowane durszlaki. Wieszaki na ścianę pozwalają na dekorowanie kuchni naczyniami kubeczkami, dzbankami itp. Kuchnię w stylu prowansalskim wyróżniają jasne i świetliste klimaty.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 28 stycznia 2011

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu – przy czym, ze względu na swoją specyfikę, na ogół przebywa w niej więcej niż jedna osoba.

Dodajmy do tego wysoką często wilgotność i temperaturę (związane z przygotowywaniem posiłków), intensywne nasłonecznienie (a co za tym idzie – promieniowanie UV) i sporą szansę na rozlanie wody bądź innych płynów oraz rozsypanie mniej lub bardziej lepkich produktów żywnościowych – a otrzymamy środowisko , które śmiało można nazwać ekstremalnym.

Jakie muszą być meble kuchenne, by skutecznie oprzeć się szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych, pozostając przy tym w pełni funkcjonalnymi i nie rażąc wyglądem przypominającym skrzyżowanie schronu przeciwatomowego z czołgiem?

Po pierwsze – zapomnijmy o najtańszych materiałach. Meble, w których niską cenę uzyskano kosztem jakości bardzo szybko zaczną się psuć. Kiepskiej jakości płyta wiórowa jest wyjątkowo towarzyska - niemal natychmiast przygarnie samotne grzybki, zapewni znakomite warunki do rozwoju insektów, a w ekstremalnych wypadkach po prostu zacznie gnić. Wypaczanie ścianek, odpadanie klamek czy zawiasów, dodatkowi lokatorzy – wszystko to spowoduje konieczność szybkiej wymiany mebli, przez co początkowa „oszczędność” bardzo szybko zmieni się w narastający łańcuch wydatków.

Nie twierdzę oczywiście, że musimy od razu wykorzystać do konstrukcji mebli stopy tytanu i rutenu – i płacić kosmiczne sumy za zakup – ale powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie ich do otoczenia, w którym przyjdzie im funkcjonować. Nowoczesne płyty wiórowe na przykład, mimo stosunkowo niskiej ceny, posiadają wysoką odporność na wilgoć i temperaturę – pod warunkiem jednak starannego wykonania i dobrej laminacji. Jeżeli więc wybieramy tanią ofertę – zwróćmy szczególną uwagę na wykończenie i postarajmy się zebrać opinie od ludzi, którzy już takie meble posiadają.

Zarówno ze względu na długą tradycję, jak i dobre właściwości mechaniczne, najczęściej stosowanym do wyrobu mebli kuchennych materiałem jest drewno. Jest stosunkowo łatwe w obróbce, odporne na uszkodzenia (w zależności, oczywiście, od gatunku), bardzo atrakcyjne wizualnie – a odpowiednio zabezpieczone zniesie praktycznie wszystko, czym może mu zagrozić codzienna eksploatacja kuchni. Do wyboru mamy zarówno gatunki krajowe, jak i coraz popularniejsze drewno egzotyczne – przy czym, dzięki rozwojowi sieci transportu i postępującej globalizacji, to ostatnie często bywa tańsze od rodzimego... Zresztą nie tylko o cenę tutaj chodzi – różnice tak w wyglądzie, jak i we właściwościach mechanicznych są bardzo duże – i niekoniecznie na korzyść gatunków egzotycznych. Bogata oferta i łatwy dostęp do rzetelnych i szczegółowych informacji o poszczególnych odmianach znacząco ułatwiają nam dobranie najodpowiedniejszego do naszych potrzeb.

Kamień – zwłaszcza zaś jego twarde odmiany, takie jak granit – mimo wysokiej ceny posiada wyjątkowo korzystne właściwości: jest bardzo wytrzymały, łatwy w czyszczeniu, odporny na wysoką temperaturę – a przy tym niesamowicie wręcz atrakcyjny. Wykonane z niego blaty dodadzą kuchni klasycznej bądź wykonanej w stylu etnicznym/regionalnym szlachetności i charakteru.

Jeżeli zaś planujemy kuchnię nowoczesną bądź minimalistyczną – dobrym rozwiązaniem będzie wybór mebli wykonanych z metalu, szkła i tworzyw sztucznych. Wykażą się nie tylko wytrzymałością i odpornością – ale i znakomitym dopasowaniem do stylu i wyposażenia kuchni, tworząc z kuchni pomieszczenie wręcz reprezentacyjne.

W ogóle w Polsce wciąż pokutuje przekonanie o tym, że kuchnia jest pomieszczeniem domowym – a przecież wyposażona w dobrej jakości, wygodne i atrakcyjne meble może stać się miejscem spotkań z gośćmi – atmosfera na pewno będzie inna, bardziej swobodna i dynamiczna niż w tradycyjnym salonie...

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl